Warto zobaczyć!

Klasa pierwsza wybrała się na wycieczkę pieszą do rezerwatu faunistycznego"Skarpa Jaksmanicka" i fortu "Salis Soglio". Warto zobaczyć rezerwat,  który chroni kolonię lęgową żołny. Zasiedla skarpę lessową w pobliżu drogi na granicy Siedlisk i Jaksmanic. Żołna jest gatunkiem ściśle chronionym i bardzo rzadkim. W Polsce gnieździ się około 50 par w południowo- wschodniej części kraju. Ujęta jest w "Polskiej czerwonej księdze zwierząt". Na terenie Siedlisk znajduje się też fort artyleryjski W-I "Salis Soglio", zbudowany w latach 1882-86. Nazwę zawdzięcza swemu budowniczemu, a zarazem autorowi całego planu twierdzy Przemyśl, , generałowi inżynierowi Salis Soglio.Fort był wizytowany przez wiele osobistości austriackich, najważniejszą z nich był cesarz Austrii Franciszek Józef I.Podobno na jego powitanie rozciągnięto czerwony dywan długości kilku kilometrów. Zapraszamy do zwiedzania - klasa I wraz z wychowawczynią Martą Mil.

Opublikowano: 30 października 2013 19:11