Wizyta studyjna na Litwie

W ramach doskonalenia zawodowego dyrektorzy  w dniach 17-20 listopada 2016r. wzięli udział w wizycie studyjnej na Litwie: „Śladami literatury i kultury polskiej na Litwie”.

W programie wizyty znalazło się m.in. spotkanie z Prezesem Macierzy Szkolnej Józefem Kwiatkowskim, którego tematem było szkolnictwo polskie na Litwie; spotkanie z kustoszem Muzeum Władysława Syrokomli, podczas którego uczestnicy mogli zapoznać się z rolą kresów w literaturze polskiej oraz spotkanie z kustoszem Muzeum Adama Mickiewicza, jak też wizyta w Uniwersytecie Edukologicznym.

Uczestnicy wizyty mogli również zwiedzić miejsca związane z tematem wystąpień, jak również Ostrą Bramę z cudownym obrazem Matki Boskiej, Cerkiew św. Ducha, Klasztor i Cerkiew Bazylianów (Cela Konrada), Kościół św. Piotra i Pawła, Katedrę Wileńską, Plac Ratuszowy, a także Cmentarz na Rossie, gdzie pochowana jest matka Józefa Piłsudskiego wraz z sercem Marszałka. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie rozległego zamku w Trokach- dawnej stolicy Litwy.

Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczyła wizyta w Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, gdzie uczniowie prezentując program artystyczny zatańczyli Poloneza, odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, Rotę, pieśń „Pierwsza Brygada” oraz wykazali się wspaniałą recytacją utworów patriotycznych.

Organizatorem wizyty studyjnej było Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, a udział w nim wzięła pani Małgorzata Rauch Podkarpacki Kurator Oświaty, pan Marek Kondziołka Kierownik Oddziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz pan Mariusz Grudzień Dyrektor Domu Polonii w Rzeszowie

Opublikowano: 24 listopada 2016 12:49