Trzy kultury- Dzień Żydowski

Część kulturalno-historyczo-degustacyjna była drugim etapem realizacji projektu Trzy kultury.  Odbyła się ona w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Siedliskach. Mieliśmy zaszczyt gościć: Wójta Gminy Medyka Marka Iwasieczko, Przewodniczącego Rady Gminy Medyka Gerarda Szczygła, radnego Zbigniewa Opalucha, sołtysa Janusza Koralewicza, nauczycieli SP Siedliska: Marię Bundę i Małgorzatę Stec oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi Torki „Nie tylko dla siebie” i Koła Gospodyń z Medyki. Oczywiście nie zabrakło członków stowarzyszenia „Integracja” z Siedlisk z którymi współorganizowaliśmy to przedsięwzięcie oraz członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Medyckiej.

Rozpoczęło się od prezentacji tańców żydowskich przedstawionych przez dzieci ze Szkoły Podstawowej z Siedlisk z klas 3-6 przygotowywanych do występu przez instruktora Piotra Jopa, poprzedzone przedstawieniem historii tańca żydowskiego przez instruktora tańca. Kolejnym miłym akcentem było wyróżnienie i nagrodzenie 10 osób uczestniczących w konkursie fotograficzno-plastycznym nagrodami za przedstawienie prac opisujących lub upamiętniających poszczególne kultury. Prace zostały wystawione i były żywo komentowane przez uczestników seminarium. A oto osoby nagrodzone:

wyróżnienie II - Klaudia Horeczko

wyróżnienie I szczególne - Wiktor Halendy Jaksmanice - za pracę „Żyd”

IV miejsce  - Ilona Ziemlak Siedliska  za pracę - „Cerkiew”

III miejsce  - Sylwia Halendy Jaksmanice za pracę - „Cmentarz”

II miejsce - Adrian Kalinowski Jaksmanice  za pracę - „Dzwonnica w Jaksmanicach”

I miejsce i Katarzyna Małachowska Siedliska za pracę - „Żyd liczący pieniądze”

Konkurs fotograficzny

I miejsce  Klaudia Muszak - Torki

II miejsce  Oliwia Maliczewska - Jaksmanice

III miejsce  Martyna Jajuga - Siedliska

IV miejsce Ilona Ziemlak  - Siedliska

pozostali wyróżnieni uczestnicy

Weronika Nowacka -Jaksmanice

Gabriela Ziemlak - Siedliska

Wiktoria Pynach

Sara Bahir - Siedliska

Julia Malicka - Siedliska

Amelia Rozpendowska - Siedliska

Kinga Rozpendowska - Siedliska

Wiktor Pyrzak - Siedliska

Wszystkie nagrodzone prace oraz obszerna relacja fotograficzna znajduje się na naszej stronie internetowej pod adresem. www.medykastowarzyszenie.pl

Licznie zgromadzona publiczność mogła również usłyszeć od prelegentów o nieznanej historii najbliższych okolic i kulturze trzech narodów, jakie zamieszkiwały te ziemie a także o zwyczajach i obyczajach charakterystycznych dla danej kultury. Kulminacyjnym momentem była opowieść żywego świadka historii Pana Kaczanowskiego z Siedlisk, który opowiedział zgromadzonym o swoich przeżyciach i wspomnieniach związanych z kolegami i sąsiadami innych narodowości, jakich miał możliwość poznać w dzieciństwie. Największym jednak powodzeniem cieszyła się degustacja potraw związanych z kulturą żydowską, przygotowana przez członków Stowarzyszenia „Integracja” z Siedlisk. Mieliśmy możliwość smakować takie potrawy jak: chała Purimowa, holiszkos – gołąbki, karp po żydowsku, kugiel ziemniaczany, ciasto z marchwi, barszcz ukraiński, chleb ze smalcem i ogórkiem, karp po polsku. Degustującym towarzyszył również catering kawowy.

Opublikowano: 27 października 2014 21:45